Co piszecie w Albumie Dziecka?
Ponad 50 dobrych pomysłów na to, o czym można napisać w albumie dziecka
A co Wy w nim piszecie? Wspólnie z wieloma wspaniałymi mamami stworzyliśmy darmowy poradnik, który wypełni najlepsze i najcenniejsze wspomnienia.
Czytaj dalej i zainspiruj się projektem albumu dziecka.
Pamiętaj, że nasz Album jest tak elastycznie sformułowany w nagłówkach i pytaniach wprowadzających, że wypełnienie własnych historii i kamieni milowych staje się dziecinnie proste.
1. Ciąża
Ciążę, która jest początkiem historii dziecka, można opisać wieloma małymi historyjkami, takimi jak;
- Radość, jaką dawała wiadomość, że się spodziewasz dziecka. Być może zrobiłaś kilka zdjęć tego dnia, które mogą uzupełnić tekst. Twoja radość z tych zdjęć będzie sama w sobie cennym wspomnieniem dla dziecka, gdy będzie starsze/dorosłe.
- Jak przebiegała twoja ciąża? Jakie zachcianki miałyście w czasie ciąży?
- Jak przekazałeś wiadomość rodzinie i znajomym?
- Rób regularne zdjęcia rosnącego brzuszka.
- Przechowuj dokumentację medyczną i szpitalną i umieszczaj ją w foliowych koszulkach w albumie.
- Wstaw zeskanowane zdjęcia USG i dodaj, w którym tygodniu ciąży zostały zrobione.
- Czy był baby shower? W takim razie proszę uwiecznić przyjęcie w albumie.
- Uzupełnij drzewo genealogiczne dziecka. Jeśli masz także „wybraną przez siebie” rodzinę, na przykład bliską przyjaciółkę, która staje się dla dziecka jak ciocia, drzewo genealogiczne w książce ma dużo miejsca na kreatywność.
- Opowiedz o swoim/swoim dzieciństwie. Jeśli jesteście małżeństwem, możecie też opowiedzieć o tym, jak się poznaliście i co lubicie razem robić w wolnym czasie.
- Napisz też, gdzie chodziłeś/chodziłaś do szkoły, jakie są potrawy i inne małe zabawne historyjki, które dziecko kiedyś z przyjemnością przeczyta.
- Pomóż dziecku spojrzeć wstecz na rok, w którym się urodziło, zapisując wycinki z gazety i paragon z zakupu czegoś dla niego, np. wózka.
- Zachowaj również kwiat lub suszony liść, który podniosłeś i wysuszyłeś na krótko przed lub po urodzeniu dziecka.
- I moja ulubiona: Napisz list do dziecka w brzuszku i włóż go do zapieczętowanej koperty i pozwól dziecku przeczytać list, na przykład, gdy będzie starszy.
2. Poród
- Opisz, jak minął dzień. Na przykład, jaka była pogoda i gdzie byłaś, kiedy odeszły wody/zaczęły się skurcze?
- Ile trwał poród?
- Nazwisko położnej i kto jeszcze był obecny
- Radość z pierwszego spotkania z dzieckiem.
- Jaki kolor włosów i oczu miało dziecko
- Jak szybko wróciłeś do domu ze szpitala
- Kim byli pierwsi goście?
- Zachowaj bransoletkę ze szpitala i włóż ją wraz z biletem parkingowym do ładnej koperty.
3. Pierwsze dnia w domu
- Jak minęły pierwsze dni w domu?
- Zrób odciski małych dłoni i stóp. Aby uniknąć farby i szkodliwej chemii, zapoznaj się z inteligentnym zestawem do wykonywania odcisków bez tuszu >
- Kto przyszedł z wizytą?
- Jak przebiegła pierwsza kąpiel dziecka?
- Jakie prezenty dostało dziecko?
- Opowiedz o tym, skąd dziecko wzięło swoje imię – i jakie inne imiona były w grze
4. Duże i małe kamienie milowe dziecka
W Albumie jest miejsce, w którym możesz samodzielnie wpisać wiek dziecka, o którym piszesz. Oznacza to, że możesz zacząć wypełniać album dziecka, kiedy tylko masz na to czas i ochotę.
- Tutaj możesz opisać, jak dziecko się teraz czuje
- Opisz doświadczenia, które dziecko ostatnio przeżyło
- Co dziecko lubi, a czego nie lubi w różnym wieku?
- Napisz o wielkim dniu chrztu świętego lub imienin
- Niech goście napiszą krótkie powitanie. Albo na plakacie z odciskami palców A4 (zobacz przykłady tutaj) albo na stronie „księgi gości” w albumie.
- Kolejną zabawną rzeczą jest wykorzystanie jednej z pustych stron do samodzielnego zrobienia nagłówka i sporządzenia pamiętnika o losowym dniu, np. „Dziennik o twoim dniu – 7 miesięcy”
- Zwróć uwagę na wiek/wagę i długość/wzrost dziecka. W książce znajduje się formularz, który możesz wypełnić dokładnie w wybranych przez siebie godzinach.
- Jakie słowa może powiedzieć dziecko – i co one oznaczają?
- Urodziny! Opisz kolejne urodziny, jak minął dzień, kto świętował z dzieckiem, co było do jedzenia i co dziecko dostało w prezencie.
- Rower: napisz trochę o pierwszym rowerze dziecka lub o tym, jak opanowało jazdę na dwóch kołach.
- Wakacje: gdzie byliście, jak podróżowaliście, gdzie mieszkaliście i czego doświadczyliście? I oczywiście, co było najlepszą częścią każdego urlopu?
5. Inne słodkie historyjki
- Kiedy pojawiły się pierwsze kęsy?
- Jak mijają Wam Święta?
- Zachowaj pierwsze rysunki i dzieła dziecka z przedszkola/żłobka, najlepiej w plastikowych koszulkach lub wklejając wycinki rysunków na stronę „umiejętności twórcze”
- Opowiedz, jak obchodziliście Sylwestra, Wielkanoc, Wigilię Świętego oraz Halloween
- Jakie „ulubione” rzeczy ma dziecko? Od ulubionego koloru po ulubione zabawki i książki, a także ulubione jedzenie i napoje.
- Nie krępuj się wycinać rzeczy, które dziecko kocha z katalogu zabawek. Pamiętaj, że album dla dzieci staje się bardziej osobisty i realny, ponieważ zawiera zarówno zdjęcia, jak i wycinki rzeczy, które coś znaczyły dla dziecka i sprawiały, że było szczęśliwe.
6. Starsze dziecko
Nasz Album dla dzieci nie zawiera prawie żadnych „pierwszych….” i chociaż możesz wybrać strony o „pierwszych” razach dzieci, album stanie się lepszy tylko wtedy, gdy trochę poczekasz: Wypełnij, na przykład, wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy dziecko ma 3, 4, 5 i 6 lat i naprawdę można opisać, co zrobiło na dziecku duże wrażenie. Pomyśl tylko, jak ekscytujące będzie wspomnienie Wigilii, gdy opowiedziane zostanie spotkanie ze Świętym Mikołajem.
- Rozpoczęcie żłobka / klubiku: Kiedy dziecko zaczęło i kto będzie się nim opiekował?
- Pierwszy dzień w żłobku/klubiku
- Jak wygląda codzienność dziecka w żłobku/klubiku i co dziecko najbardziej tam lubi?
- Niech dziecko napisze swoje imię i okresowo zapisuje te kartki. Wklej je do albumu z odpowiednią datą i pozwól dziecku zobaczyć, jak na przestrzeni lat pisało swoje imię.
- Pamiętaj, aby zapisywać również urocze historie z życia codziennego. Co sprawia, że jest Ci szczególnie ciepło w sercu?
- Nie zapomnij też o niedoskonałości i zapisz zarówno błędy dziecka, jak i błędy wychowawcze.
- Jakie macie swoje rytuały? I jak się one zmieniają?
- Podobnie jak żłobek/klubik, napisz również o rozpoczęciu przedszkola i szkoły.
- Kiedy dziecko straciło pierwszy ząbek to też wspaniałe wspomnienie! Napisz, kiedy zaczął się ruszać , jak wypadł i co przyniosła wróżka zębuszka?
- Jakie marzenia ma dziecko? Zapisz zarówno życzenia dotyczące prezentów, jak i marzenia o karierze oraz dodaj wiek.
- Najlepsi przyjaciele dziecka: Kogo i gdzie poznał(a) po raz pierwszy? I co mają ze sobą wspólnego?
- Nie zapomnij o przygodach z dzieciństwa: może to być wszystko, od wyprawy na kemping, przez wycieczkę na plac zabaw, po spacer po lesie na podłodze w otoczeniu roślin doniczkowych. Te przytulne chwile z kochanymi rodzicami to wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa!
Jeśli lubisz kolekcjonować wspomnienia, to album dziecka może być również kontynuowany dla starszego dziecka z albumem „Wspomnienia szkolne”, która obejmuje klasy 1-8. Wkrótce w sprzedaży.
Wybierz swój ulubiony projekt naszego bestsellerowego Albumu Dziecka TUTAJ>
Masz więcej pomysłów na artykuł „Co napisałaś w Albumie dziecka”? Daj nam znać, a my zaktualizujemy post o jeszcze więcej wskazówek 🙂